ROK SZKOLNY 2017/2018


READ AN E-BOOK WEEK

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

(4 - 10 marca 2018)


 read an e-book week

Książki warto czytać w każdej formie

Pierwsza dekada marca to okres, w którym przypada bardzo nietypowe i mało znane święto – Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. Zainicjowany został 14 lat temu przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania. Liczne zasoby e-książek i innych materiałów udostępnianych w formie elektronicznej można znaleźć w bibliotekach cyfrowych. Lektury w formie darmowego e-booka znajdziecie na stronie wolne lektury  i lektury.gov.pl.

A Wy? Czytacie e-booki?

W tym tygodniu w bibliotece promujemy książkę elektroniczną.


 

Język ojczysty - nieoczywisty

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego, w ramach kształtowania świadomości językowej uczniów zarówno gimnazjum jak i liceum, biblioteka szkolna przygotowała happening w formie ciekawostek językowych. Jeżeli ktokolwiek miał do tej pory wątpliwości, czy język polski jest językiem trudnym, mógł się jeszcze dodatkowo utwierdzić w swoim przekonaniu. Na pozycję języka polskiego w rankingach typu „najtrudniejszy do nauki” ma wpływ ortografia, trudna wymowa, złożona gramatyka, od której reguł jest wiele wyjątków – i jeszcze mnóstwo innych kwestii.

Spróbowaliśmy rozwiać wasze językowe wątpliwości i mamy nadzieję, że choć trochę  nam się to udało. Wiecie już dlaczego mówimy szedłem a nie szłem, że kiedy chcecie coś wysłać, napisać i rozesłać to robimy to pod adres a w swobodnej rozmowie możecie kogoś poprosić o „zgaszenie” telewizora (choć ten się nie pali).  Ile roboty jest przy leniwych pierogach i jak trudno jest się potem odtłuścić… tzn. odchudzić.  I czy sens ma zasłanianie zoo? Poznaliście anglicyzmy i germanizmy oraz zapożyczenia z francuskiego i łaciny na co dzień goszczące w naszym języku.

Czy nadal uważacie, że polski nie jest aż tak trudny? (KPY)


Biblioteka szkolna CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego 

zaprasza

na Walentynkową zabawę czytelniczą 

RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

Przyjdź, wybierz książkę w ciemno, zakochaj się w czytaniu!

randka z książką

 

Z okazji Dnia Świętego Walentego biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników miłą niespodziankę a mianowicie zabawę czytelniczą. 

„Randka w ciemno z książką” – akcja promująca czytelnictwo, polegała na wypożyczeniu książek bez wiedzy, co jest przedmiotem ich treści. Książki zapakowane gustownie w szary papier i przewiązane sznureczkiem zaopatrzone były w cytaty z treści. Akcja została przyjęta entuzjastycznie i cieszyła się powodzeniem, nie tylko wśród płci pięknej. Nasze propozycje czytelnicze rozeszły się jak świeże bułeczki. Niezmiernie nam miło, że się Wam podobało!

randkazksiążką5randkazksiążką3


Wymiana książkowa „Przeczytaj i podaj dalej”

 

Jeżeli masz na swoich półkach książki, których już nie będziesz czytać, a są w takim stanie, że mogą ucieszyć kogoś innego, dołącz do wydarzenia. Akcja przeznaczona jest dla wszystkich, którzy kochają książki. Czekamy na Twoje propozycje. 

Ogólne zasady wymiany książkowej:

  • Akcja trwa od 11 do 15 grudnia
  • Udział w akcji może wziąć każdy
  • Książkami się wymieniamy, nie sprzedajemy
  • Post z książkami biorącymi udział w wymianie pojawi się na FB 5 grudnia
  • Chętni do wymiany wstawiają pod postem komentarz ze zdjęciem swoich książek do wymiany
  • Jeżeli coś Cię interesuje, napisz o tym w komentarzu, najlepiej z pozycjami, które ty masz na wymianę,
  • Wymiany odbywają się w czytelni na każdej długiej przerwie w dniach 11 – 15 grudnia
  • Do wymiany zachęcamy wszystkich, również nauczycieli
nowości3 napisdo nowości gim


 

Bookcrossing, czyli… uwalniamy książki!

 

Idea uwalniania książek, czyli bookcrossingu  zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku, wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych takich jak: park, pociąg, pub, sklep, teatr, kawiarnia, galeria czy kino, jak również w miejscach do tego przygotowanych – półkach, stolikach, regałach. A po co, można by zapytać? A chociażby po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Książek z żółtą naklejką „NIE JESTEM KSIĄŻKĄ ZAGUBIONĄ” można szukać na drugim piętrze przy pufach. Uwolnione książki otrzymaliśmy dzięki uprzejmości  osób prywatnych. Dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy!





ROK SZKOLNY 2015/2016


 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach czytelniczych

 

Klasy I gimnazjum

W którego bohatera ostatnio przeczytanej książki wcieliłbyś się i dlaczego?

Forma: praca literacka bądź plastyczna do wyboru (praca literacka: forma wypowiedzi dowolna; objętość wypowiedzi: minimum jedna strona A4 wydruku komputerowego, wielkość czcionki – 12; interlinia – 1,5; praca plastyczna: praca wykonana techniką dowolną, format A3 bądź większy)


Klasy II gimnazjum

Z którym bohaterem literatury młodzieżowej mógłbyś się utożsamić?

Forma:praca literacka (forma wypowiedzi dowolna – mile widziana rozprawka; objętość wypowiedzi: minimum dwie strony A4 wydruku komputerowego, wielkość czcionki – 12; interlinia – 1,5)

Proponowana literatura: K. Siesicka, M. Musierowicz, J. Domagalik, D. Terakowska, B. Ciwoniuk, E. Nowak, M. Fox, A. Onichimowska, J. Frey, E. Zoller,  B. Rosiek, H. Hassenmüller

 

Klasy III gimnazjum

Literacki wzór nastolatka!

Forma:praca literacka + praca plastyczna (praca literacka: forma wypowiedzi dowolna, objętość wypowiedzi: minimum jedna strona A4 wydruku komputerowego, wielkość czcionki – 12; interlinia – 1,5; praca plastyczna: ilustracja do pracy literackiej, format A3 bądź większy, technika dowolna)

 

Podpisane prace należy składać do końca marca 2016 w bibliotece szkolnej. Czekają atrakcyjne nagrody!!!



ROK SZKOLNY 2014/2015
 


Ogólnopolskie Wybory Książek


logo - banner

 

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy 13 marca wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Było to aż 195 osób, a każda mogła głosować na trzy, jej zdaniem najciekawsze, książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyniki są imponujące! Wskazaliście łącznie prawie dwieście tytułów. Naprawdę dużo czytacie! Gratulujemy Wam!  W pierwszej piątce znalazły się: „Harry Potter”, „Wiedźmin”, „Metro 2033”, „Zwiadowcy” i „Gwiazd naszych wina”. Zupełnie nieźle wypadły książki znajdujące się w obecnie obowiązującym kanonie lektur,  takie jak: „Lalka”, „Dywizjon 303”, „Krzyżacy” czy „Dziady”. Udowodniliście, że nie jest Wam obca klasyka, ale macie też swoje ulubione „czytadła”, a to oznacza, że sięgacie po książkę nie tylko z obowiązku, ale i dla przyjemności. 

Poniżej przedstawiamy oficjalne wyniki wyborów, pracowicie opracowane przez Szkolną Komisję Wyborczą w składzie: Wioleta Błyskosz, Aleksandra Deliś i Julia Łysiak.(EJA)

 

Wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek - pdf

wybory a



Bookcrossing

 

Udało się! Założyliśmy pierwszą półkę bookcrossingową! Dla niewtajemniczonych słów kilka o tym, z czym to się je. Idea „uwalniania książek” czyli właśnie bookcrossingu, zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku, wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych takich jak: park, pociąg, pub, sklep, teatr, kawiarnia, galeria czy kino, jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach. A po co, można by zapytać? A chociażby po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Książek można szukać na parterze przy kanapach. Niebawem otworzymy kolejną półkę, tym razem na drugim piętrze przy pufach.

Uwolnione książki pozyskaliśmy dzięki uczynności osób prywatnych. Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy! (KPY)

            bookcrossing2bookcrossing1

                   bookcrossing4bookcrossing3


SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY

ORAZ PRZEDSTAWIENIE Demeter i Kora

 

Zwycięzców wyłonił test wiedzy, który odbył się jeszcze przed feriami, a do którego przystąpili uczniowie  pierwszych klas gimnazjum. Test sprawdzał stopień znajomości mitologii oraz rozumienie wyrażeń i zwrotów z niej zaczerpniętych. A jak sami wiecie, nie łatwo jest zapamiętać imiona wszystkich bogów i bóstw, herosów, nimf oraz muz. Tym bardziej na uznanie zasługują osoby, które zdobyły najwięcej punktów i zaszczytne trzy pierwsze miejsca. Gratulujemy Zuzi Gajdzie z klasy 1/3 za zajęcie pierwszego miejsca, Dominice Cieślak z klasy 1/3 za uplasowanie się na drugim miejscu oraz Aleksandrowi Lewickiemu z klasy 1/2, który osiągnął trzeci wynik z testu. Wyróżnienie przyznano Małgorzacie Cieślak z klasy 1/3, która tylko jednym punktem przegrała trzecie miejsce.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w czwartek – 15 stycznia. Pani Dyrektor Jolanta Kaczmara oraz koordynatorzy konkursu – pani Aldona Stępień i pani Katarzyna Pyrczak – Pietrasik wręczyły uczestnikom dyplomy a zwycięzcom nagrody. Dodatkową atrakcją było przedstawienie pt. „Demeter i Kora”, przygotowane przez uczniów klas pierwszych gimnazjum, na relację z którego zapraszamy na naszego facebooka. 

mitologia1mitologia2mitologia3mitologia4mitologia5mitologia7


KONKURS MINISTERSTWA EDUKACJI

Książki naszych marzeń

 

Aż 1123 szkoły walczyły o zwycięstwo w ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Książki naszych marzeń”. Ogłoszony 20 listopada konkurs umożliwiał uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą. Mogło ich być nawet 50. Warunkiem wygranej było przekonanie kapituły konkursu, że to właśnie ta szkoła powinna wygrać i dostać wszystkie książki z listy! W jaki sposób należało ją przekonać? Wystarczyło, że uczniowie przygotują na ten temat krótki film (do 120 sekund) i prześlą go do ministerstwa edukacji. Liczyły się kreatywność, zabawa, radość i chęć czytania. Hasło konkursu to: „Nakręćmy się na czytanie”.

 

Konkurs to nie jedyna w ostatnim czasie inicjatywa MEN nakierowana na promocję czytelnictwa.

Podziękowania MEN2




 


 

KONKURS LITERACKO - FOTOGRAFICZNY

ZIMOWE INSPIRACJE

 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs literacko – fotograficzny "Zimowe inspiracje", na pracę literacką wraz ze zdjęciem zimowego krajobrazu, który zainspirował Was do jej napisania.

 

Regulamin konkursu:
Do końca lutego należy złożyć:
1. Pracę literacką (opowiadanie, list lub wiersz o dowolnej tematyce) inspirowaną zimowym krajobrazem, który urzekł Was w miejscu Waszego zimowego wypoczynku.
2. Zdjęcie zimowego krajobrazu, który zainspirował Was do napisania pracy literackiej
- format zdjęcia - minimum 15 x 21 cm
- opis zdjęcia - autor, miejsce i data wykonania zdjęcia.



KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY
ILUSTRUJĄC MIŁOSZA

 

     W roku poświęconym Czesławowi Miłoszowi z okazji setnej rocznicy jego urodzin, zaprosiłyśmy uczniów klas gimnazjalnych i licealnych, do udziału w konkursie plastycznym "Ilustrując Miłosza". Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać ilustrację dowolnego wiersza poety. Inspiracją mógł być cały wiersz lub jego fragment. Prace w formacie A 3 (bądź większym), wykonane dowolną techniką należało złożyć w bibliotece szkolnej lub u Pani Anny Zielińskiej do 15 listopada.

zuzia panuszewska

Marta Jaszczur 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                  

                
          I miejsce  -
Zuzanna Panuszewska kl. II.3
                    I miejsce - Marta Jaszczur kl. 2LO


Dominika Czarnecka


II miejsce - Dominika Czarnecka kl. I.2


Wyróżnienia:

Zuzanna Kamińska

Emilia Papużyńska

Bartek Badłek







- Zuzanna Kamińska - kl. I.2
- Emilia Papużyńska - kl. I.1
- Bartek Badełek - kl. III.6

 


 AUDYCJA POETYCKA PRZY HERBATCE

CZYTAJĄC MIŁOSZA

 

Dnia 7 listopada 2011 roku o godzinie 13.30 odbyła się pierwsza Audycja Poetycka przy Herbatce pt. ,,Czytanie Miłosza‘’. W przedstawieniu uczestniczyli zarówno uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych. Całą audycję , scenariusz i aranżację przygotowała pani Aldona Stępień.

audycja poetycka1

audycja poetycka2

audzcja poetycka3






Specjalnym gościem był wybitny aktor teatru Rampa, p. Maciej Gąsiorek. Można go znać z roli krasnoludka Piksela w bajce TVP 1 ,, Budzik ‘’.

audycja poetycka4

audycja poetycka5

audycja poetycka6












Każdy z uczniów dostał herbatę i ciastka. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem.